מאסטרו מקסים ונגרוב, כנר ומנצח

שמו של מקסים ונגרוב מוכר היטב כאחד המוסיקאים הפעילים ביותר בעולם כיום, הוא זכה בפרס ה"גראמי" והכרטיסים להופעותיו כסולן עם מיטב התזמורות נחטפים חודשים מראש וכך גם בהופעותיו ברסיטלים ובכיתות אמן.

הוא נולד בשנת 1974 בנובוסיבירסק, הרסיטל הראשון שלו התקיים כשהיה בן חמש, והופעתו הראשונה עם תזמורת התקיימה שנה אחר כך. בן עשר זכה בפרס הראשון ב"תחרות וייניאבסקי" בפולין ובן חמש עשרה זכה בתחרות "קרל פלש". מורתו הראשונה היתה גלינה טורצ'נינובה והמורה השני זאכר ברון. את הקלטתו הראשונה עשה כשהיה בן עשר ומאז הקליט בחברות הצמרת מלודיה, טלדק ו EMI-ובאחרות כשהוא מלקט פרסים רבים בהם ה"גראמי" ו"אמן השנה" של "גרמופון." כמי שאינו מסתפק בהליכה בתלם ה"המקובל" של ילדי פלא, מקסים הרגיש חופשי ובבית גם בנגינת מוסיקת בארוק, ג'אז ורוק. בשנת 2007, הלך בעקבות אחד המוסיקאים הנערצים עליו, מסטיסלב רוסטרופוביץ', והחל בקריירה כמנצח. הוא החל את לימודי הניצוח בהדרכת ואג פפיאן, ובהמשך עבד עם יורי סימונוב.

הופעתו הראשונה כמנצח באולם "קרנגי" בניו יורק התקיימה ב-2007 כשוהא מנצח על תזמורת פסטיבל ורבייה. הוא ניצח על תזמורת רבות בהן הפילהרמוניות של ישראל, רוסיה, לונדון ופילהרמונית אנסקו, והכל משנת 2010 היה למנצח הראשי של תזמורת פסטיבל גשטאד בשוויץ. החל משנת 2011 הוא מחלק את זמנו בין הופעות ככנר, כמנצח וכמורה. בשנה שעברה חנך את פסטיבל ונגרוב בטוקיו. עוד במשך השנה היה אמן הבית של מרכז "ברביקן" בלונדון, והציג במופעים שונים את מגוון עיסוקיו המוסיקליים. הוא עמד בראש סיור קונצרטים באסיה של התזמורת הקאמרית הפולנית. בשנה זו הוא אמן הבית של הפילהרמונית של אוקספורד ועם תזמורת זו הוא מפיע בכל רחבי הממלכה המאוחדת. הוא זכה לפרסים ולאותות כבוד של מדינות ושל מוסדות הוראה יוקרתיים.

החל משנת 2012 הוא נמנה עם מורי האקדמיה המלכותית למוסיקה בלונדון. הוא משמש כשופט בתחרויות בינלאומיות, בכללן תחרות וייניאבסקי שהיתה התחרות הראשונה שבה זכה בפרס כילד וכיום הוא משמש כיו"ר לבר השופטים. הוא עצמו קיים מבחנים ליותר מ-200 כנרים בתשע ערי בירה על מנת לבחור את המתמודדים בתחרות. הוא היה המוסיקאי הקלאסי הראשון שנבחר להיות שגריר רצון טוב של UNICEF, תפקיד שנתן לו במשך כחמש עשרה שנים, אפשרות לשמש כמקור השראה לילדים במצבי מצוקה שונים באמצעות המוסיקה.ונגרוב עומד להשיק חברת הקלטות משלו שתיקרא VMV Vengerov Music Vision. הוא מנגן על כינור סטרדיבריוס אקס-קרויצר משנת 1727 .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tags: