אודות פסטיבל ונגרוב

פסטיבל ונגרוב הראשון בישראל יתקיים בסוף השבוע השלישי בספטמבר הקרוב, בהיכל התרבות בתל אביב. שמו של מקסים ונגרוב מוכר היטב כאחד המוסיקאים הפעילים ביותר בעולם כיום, הוא זכה בפרס ה"גראמי" והכרטיסים להופעותיו כסולן עם מיטב התזמורות נחטפים חודשים מראש וכך גם בהופעותיו ברסיטלים ובכיתות אמן. אל ונגרוב מצטרפים הפסנתרנית הישראלית שירה שקד, שתי תזמורות והמנצח ואג פפיאן. לקונצרט הפותח את הפסטיבל תגיע משוויץ תזמורת אקדמיית מנוחין הבינלאומית וכאן תצטרף לפסטיבל בקונצרט השני התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

תכנית הפסטיבל הראשון של מקסים ונגרוב בתל אביב עומדת בסימן הצדעה לא רק למלחינים השונים אלא גם לכנרים גדולים שנגינתם שימשה השראה למלחינים השונים. מבין היצירות עולים שמותיהם של אאואר, ברודסקי, סראסאטה, אלברטיני ואויסטרך. מקסים ונגרוב מצדיע בתכנית למורשת הכינור הגדולה. בהופעותיו בפסטיבל נוכל להכיר את מקסים ונגרוב כנגן ללא לווי ביצירה של באך כשותף פעיל בנגינת סונטה לכינור ולפסנתר של פרוקופייב וכן כמנצח וכסולן עם תזמורת קאמרית. בתכנית השנייה ישמש ונגרוב כסולן ביצירות הראשונה, הקונצ'רטו של צ'ייקובסקי וכמנצח וסולן ביצירה השנייה – שחרזאדה של רימסקי קורסקוב.

הכנר והמנצח מקסים ונגרוב חש צורך להקים פסטיבל משלו לצד פעילותו העניפה ברחבי העולם.
כסולן, כמנצח וכמורה מבוקש בכיתות אמן לפני יותר משנה פסטיבל ונגרוב החל לפעול באולמות השונים בטוקיו ושיתף פעולה עם מוסיקאים מקומיים ועם תזמורות מקומיות.
מישראל הוא הזמין לפסטיבל בטוקיו את ידידו ואחד המורים שלו, המנצח והפסנתר ואג פפיאן לרסיטל משותף. הפסטיבל הראשון הצליח ומספר הקונצרטים בפסטיבל השני עלה לעשרה והפעם צירף ונגרוב לפסטיבל את התזמורת הקאמרית הפולנית שעימה סייר במזרח אסיה. בהמשך לפעילות זו החליט מקסים ונגרוב להקים בישראל פסטיבל דומה. הוא מביא איתו את תזמורת האקדמיה הבינלאומית ע"ש מנוחין מגשטאד שבשוויץ המוכרת בעולם כ- IMMA International Menuhin Music Academy . ונגרוב העובד עם תזמורת זו מספר שנים, כבר יצא בראשה לסיורי קונצרטים בפולין במדינות נוספות והשתתף איתה בפסטיבל סיון Sion הוותיק והמוכר בשוויץ.

Tags: