3 איסורים שוויצריים (עיתון "הארץ")

מעת: חגי חיטרון

תזמורת האקדמיה על שם מנוחין משווייץ היא התזמורת הרשמית של אקדמיה זו, השוכנת בטירה הצופה על אגם ז'נווה ושמה Chateau de Coppet. השבוע, ביום שישי בצהריים, תופיע התזמורת (אנסמבל כלי מיתר ובו 20 נגנים) בפסטיבל ונגרוב בהיכל התרבות בת"א. זה הראשון מתוך שני קונצרטים (השני יהיה במוצאי שבת, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון) בכיכובו של הכנר והמנצח מקסים ונגרוב, הנמנה עם צמרת הכנרים של ימינו. הנגנים הצעירים משווייץ (הם בני עמים שונים, מאוסטרליה עד רוסיה ועד צרפת ושווייץ, בין השאר) ינגנו רק בקונצרט הראשון, אשר ונגרוב יתפקד בו גם ככנר הסולן, ביצירות מאת צ'ייקובסקי ומאת סן־סאנס (קונצרט זה כולל גם חלק קאמרי ובו ינגן מקסים ונגרוב סונטות לכינור ופסנתר עם הפסנתרנית הישראלית שירה שקד).

מהי אקדמיית הקשתנים ע"ש מנוחין? הכנר יהודי מנוחין הוא שהקים אותה, ב–1977, ודאג שעם המורים ועם המדריכים בכיתות־האמן בה יימנו אמנים כמו ז'ורז' אנסקו, פבלו קזאלס, בנג'מין בריטן, נדיה בולאנז'ה. ב–2011 עבר המוסד, שפעל בתחילה בגשטאד, אל מקומו הנוכחי, מבנה מהמאה ה–17 שהוא אתר מורשת שווייצרי. מאותה שנה מכהן ונגרוב כמנהל הפדגוגי של בית הספר (במקביל לפעילותו ככנר וכמנצח ולמשרת ההוראה האחרת שלו, באקדמיה המלכותית בלונדון).

נוסחת הפעולה: מספר מצומצם של תלמידים (רק 16 כיום, 7 מהם תלמידות, בני 20 עד 25) שלומדים בחינם (4 עד 6 שיעורים פרטיים בחודש, לבד מכיתות אמן). לתלמידים הזקוקים לכך — כך אפשר להבין מהאתר הרשמי של האקדמיה — גם הכלכלה וגם האכסון (בבתי תומכים נדיבים בסביבה) ניתנים בחינם. הלימודים באקדמיה ע"ש מנוחין נמשכים שלוש שנים, חלק מובנה בהם הוא השתתפות בהופעות של תזמורת המוסד, שנערכים בארצות שונות. 20 עד 30 אירועים כאלה מתקיימים מדי שנה, ההכנסות מהם מועברות במלואן לקופת האקדמיה. בנוסף מתבקשים הבוגרים (לא מחויבים!) להחזיר למוסד את שכר הלימוד לשיעורין, במהלך שנות הקריירה שלהם.

עיון בתקנות האקדמיה מעלה שלושה איסורים שהמפֵרים אותם מוזהרים ואף מורחקים: נאסר על התלמידים לדבר סרה במוסד; נאסר עליהם לעשות סקי; נאסר עליהם לשתות אלכוהול ולצרוך סמים — בשיעורים, בחזרות ולפני קונצרטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tags: